title
logo
مصاحبه ها
1400/01/15-06:00
0

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان: دولت بر اساس خواست مردم افغانستان به خواست خارجی ها تن ندهد

دولت بر اساس خواست مردم افغانستان به خواست خارجی ها تن ندهد و به آن ها نه بگوید.

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان تاکید کرد: دولت بر اساس خواست مردم افغانستان به خواست خارجی ها تن ندهد و به آن ها نه بگوید.

محمد حسن جعفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در رابطه با نشست های صلحی که در رابطه با افغانستان برگزار می شود، گفت: افغانستان در وضعیت نگران کننده‌ای قرار دارد و نشست هایی هم که برگزار می شود بیشتر در راستای منافع کشورهای خارجی به ویژه امریکا است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: آن ها می خواهند دولتی را در افغانستان بر سر کار بیاورند که تحت نظر و سلطه آن ها باشد، پاکستان هم در این زمینه با امریکایی ها همسو است و امریکا نیز به پاکستان بسیار بیشتر از افغانستان اهمیت می دهد.

وی افزود: خارجی‌ها باید بگذارند مردم افغانستان خودشان در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند، راهکارهای خارجی ها در افغانستان قابل اجرا نیست، به جای ارایه این راهکارها از گروه های تروریستی که در افغانستان فعالیت می کنند، حمایت نکنند.

به گفته این کارشناس سیاسی امریکا فقط به دنبال اهداف خود است، هیچ‌گاه دلش برای مردم افغانستان نمی سوزد و به تنها چیزی که فکر نمی کند مردم افغانستان است، خارجی ها فقط می خواهند خود را از مشکلی که در آن گیر کرده اند، نجات دهند.

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان عنوان کرد: مردم افغانستان خواستار صلح، ثبات، آرامی و یک حکومت برآمده از میان توده ها است، در حال حاضر همین حکومتی که بر سر کار است با تمام مشکلاتی که دارد به پیش می رود و معلوم نیست که با ایجاد یک حکومت انتقالی وضعیت بد تر از امروز نشود، تضمینی هم در این زمینه وجود ندارد بنابراین بگذارند مردم خودشان برای خود تصمیم بگیرند و به دنبال تحمیل اراده خود نباشند.

جعفری با اشاره به اعلام آمادگی دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات زود هنگام اظهار کرد: در برابر طرح های مختلفی که خارجی ها ارایه می کنند دولت این مورد را راه چاره دیده هرچند قانون چنین اجازه ای نداده اما مساله این است که خارجی ها می خواهند سیستم و قانون اساسی کنونی را کاملا تغییر داده و ترکیب جدیدی ایجاد کنند که مخالفتی با آنان نداشته باشند و این به هیچ عنوان برای مردم افغانستان مناسب نیست.

وی ابراز امیدواری کرد که دولت به خواست خارجی ها تن ندهد و بر اساس خواست مردم به خارجی ها نه بگوید.

این فعال سیاسی همچنان گفت: طالبان هم با هیچ یک از خواسته های دولت از جمله انتخابات زود هنگام موافق نیستند ضمن اینکه اراده ای هم از خودشان ندارند و خواسته های برخی کشورهای عربی، پاکستانی ها و امریکایی ها را عملی می کنند، آنان با پیشرفت، تمدن، حقوق زنان، حقوق کودکان و کلا حقوق بشر مخالفند و تنها به قتل و کشتار فکر می کنند. بنابراین نمی توان انتظار داشت که طالبان در کوتاه مدت دست از عملکرد خود بردارند، به افراط و تفریط پشت کنند و مسایلی مانند انتخابات و شایسته سالاری را بپذیرند.

وی اضافه کرد: مهمترین مولفه صلح در افغانستان برقراری آتش بس است، تا زمانی که آتش بس برقرار نشود صلح و برگزاری نشت های صلح در گوشه و کنار دنیا ارزشی ندارد.

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

اخبار برگزیده

تصاویر
ویدیو