title
logo
اخبار
1399/10/21-10:06
0

وبینار واکاوی نقش شهید سردار قاسم سلیمانی در مساله افغانستان؛ محمدحسن جعفری: سردار سلیمانی مصداق "اشداء علی الکفار و رحماء بینهم" بود

محمدحسن جعفری دبیرکل حزب رفاه ملی افغانستان که در وبینار "واکاوی نقش شهید سردار قاسم سلیمانی در مسأله افغانستان" صحبت می‌کرد، سردار قاسم سلیمانی را شخصیت منحصر به فرد و الگوی مبارزه علیه استکبار جهانی خوانده و تاکید کرد: کشورهای دنیا بخصوص تمامی نهضت‌های اسلامی، ایشان را به عنوان الگو می‌شناختند.

هم‌زمان با فرا رسیدن اولین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی، رهبر جبهه مقاومت علیه گروه داعش و شبکه‌های تروریستی در منطقه و فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، وبینار(کنفرانس آنلاین) "واکاوی نقش سردار سلیمانی در مسأله افغانستان"، بعد از ظهر روز شنبه(20 جدی/ دی) از سوی جمعی از نخبگان و فرهنگیان افغانستانی برگزار شد.

محمدحسن جعفری، سردار قاسم سلیمانی را مصداق خطاب آن آیه قرآن کریم که فرموده "اشداء علی الکفار و رحما بینهم" عنوان کرد و گفت: دشمن از او حساب می‌بردند و همواره از وی می‌ترسیدند.

او همچنین اظهار داشت: سردار قاسم سلیمانی به جهاد افغانستان کمک کرد و با شخصیت‌های جهادی رابطه صمیمی داشت، اما در این اواخر یک پیام مهم در راستای صلح و ثبات منطقه و به خصوص پیامی برای نخست وزیر عراق داشت تا از این طریق هشداری به دولت سعودی داده شود، تا باشد که زندگی مسالمت‌آمیز میان کشورهای اسلامی حاکم گردد؛ به همین دلیل هم ایشان را ترور کردند و به شهادت رساندند.

او در عین حال اظهار امیدواری کرد که یک روز دنیا به این باور خواهد رسید که با کشتار، ترور و قتل مشکلات حل نمی‌شوند و جهان اسلام نیز به صورت همدل، هم‌صدا و هم فکر حرکت کند تا نجات پیدا کند.

به باور او، شاید جنگ‌های صلیبی تمام شده باشد، اما شرایط بگونه‌ای است که تمام استکبار به خصوص صهیونیست‌های رژیم اسرائیل، امروز متحد و یکپارچه هستند؛ چرا ما متحد نیستیم و امروز از کوچکترین مسئله برای مسلمانان مشکل می‌سازند، پس ایجاب می‌کند که ما متحدانه حرکت کنیم و بحث شیعه و سنی را دامن نزنیم.

به گفته وی، اگر سید حسن نصرالله در لبنان برای جنگ 22 دو روزه افتخار می‌آفریند، این افتخار برای تمام جهان اسلام است نه تنها برای عربها و لبنانی‌ها. همچنین اگر سردار سلیمانی در سوریه و عراق زمینه از بین رفتن گروه تکفیری داعش را فراهم می‌کند و پایان این گروه را اعلام می‌کند، افتخاری برای امت اسلامی است؛ پس ما وقتی موفق خواهیم بود که متحدانه و همدل حرکت کنیم.

این در حالی است که به گفته برگزارکنندگان این وبینار، افغانستان پس از مسأله فلسطین، دومین چالش بزرگ و دیرپای جهان اسلام در یک قرن گذشته است. در این بین، با پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی(ره)، در بیش از چهار دهه قبل، نظام و دولت جمهوری اسلامی همواره به دنبال کمک به حل بحران افغانستان و حمایت از مردم کشور برآمدند و این کشور، به خصوص این‌که به دلیل همسایگی به صورت مستقیم از بی‌ثباتی در افغانستان تأثیر می‌پذیرد، نقش بسزایی در طول دوران جهاد مقدس مردم افغانستان، پیروزی این جهاد و همچنین شرایط بغرنج به وجود آمده پس آن، دوره مقاومت علیه رژیم طالبان و در نهایت، دوره پس از کنفرانس بن و سقوط طالبان به نفع صلح، ثبات و آبادانی کشور بازی کرده است.

در این بین، یکی از چهره‌های کلیدی و برجسته ایرانی که پیرامون قضایای افغانستان فعال بوده و نقش بارزی در برقراری ارتباط، مشورت و کمک به گروه‌ها و جریان‌های مختلف کشور بازی کرده و سفرهای مختلف و متواتری به افغانستان داشته، سردار شهید قاسم سلیمانی بوده است.

به دنبال شهادت این پیشتاز مقاومت اسلامی در سطح منطقه و جهان، عکس‌هایی از نشست‌ها و جلسات سردار سلیمانی با احمدشاه مسعود، قهرمان ملی کشور و نزدیکان او در صفحات اجتماعی منتشر شد و به یک‌باره، نقش برجسته او را در مسأله افغانستان نمایان ساخت.

شهادت سردار سلیمانی، با وجود برخی ممانعت‌ها و محدودیت‌ها در فضای کنونی افغانستان، با واکنش‌های منفی گسترده‌ای همراه شد. یکی از این واکنش‌ها در میان رهبران سیاسی و جهادی افغانستان بود که خود بیان‌گر نقش و جایگاه سردار سلیمانی در مسأله افغانستان است. دولت افغانستان نیز در پی این حمله تروریستی، ضمن نکوهش و محکومیت آن، آن را به دولت و ملت ایران تسلیت گفته است.

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

اخبار برگزیده

تصاویر
ویدیو