title
logo
مصاحبه ها
1399/09/16-06:22
0

دبیر کل حزب رفاه افغانستان: امریکایی ها برنامه ای برای خروج کامل از افغانستان ندارند و سیاست دوگانه ای را دنبال می کنند

امریکایی ها برنامه ای برای خروج کامل از افغانستان ندارند و همواره سیاست دوگانه ای را در این زمینه دنبال کرده اند.

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان گفت: امریکایی ها برنامه ای برای خروج کامل از افغانستان ندارند و همواره سیاست دوگانه ای را در این زمینه دنبال کرده اند.

محمد حسن جعفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات مقامات امریکایی مبنی بر اینکه تعدادی از پایگاه های خود را در افغانستان حفظ خواهند کرد، اظهار داشت: امریکایی ها به آن اندازه ای که دولت و مردم افغانستان انتظار دارند برنامه ای برای خارج کردن تمام نیروهای خود از افغانستان ندارند و ممکن است فقط به صورت نمادین تعدادی از این نیروها را از این کشور خارج کنند.

وی افزود: هرچند امریکایی ها از خروج نیروهایشان از افغانستان سخن گفته اند اما به نظر می رسد که نیروهای امریکایی همچنان در افغانستان باقی بمانند و پایگاه های استراتژیک خود مانند پایگاه بگرام، هرات، قندهار و هلمند را حفظ خواهد کرد و فقط ممکن است بخش هایی از آن ها را که برایشان اهمیت زیادی ندارد تخلیه کنند.

به گفته این فعال سیاسی کشور امریکایی ها به خاطر منافعی که دنبال می کنند و برایشان مهم است نیروهای خود را در افغانستان نگه می دارند و اینکه گاهی از خروج نیروهای خود از افغانستان و یا قطع کمک های خود به دولت این کشور سخن می گویند در راستای همان سیاست دوگانه ای است که دنبال می کنند.

استاد جعفری در رابطه با دیدگاه احتمالی طالبان در مورد حفظ چند پایگاه نظامی امریکا در افغانستان در حالی که خروج نیروهای امریکایی شرط مذاکره و توافق این گروه با امریکایی ها بوده هم گفت: طالبان هم جریانی وابسته به پاکستان و برخی کشورهای عربی و دنباله رو سیاست های آنان است و سیاست مستقلی ندارد.

وی تصریح کرد: طالبان در گذشته حتی حاضر نبودند زنان را با حالت عادی ببینند و با آن ها ملاقات کنند اما در نشست های اخیر خود با زن های بدحجاب خارجی از نزدیک ملاقات کردند و با آن ها جلسه داشتند بنابراین نمی توان گفت که آن ها سیاست واحدی را دنبال می کنند، سیاست های آنان در حال تغییر است و هرچه به آن ها دیکته شود بر همان اساس عمل می کنند.

این کارشناس سیاسی کشورمان با اشاره به نشست شورای عالی مصالحه ملی افغانستان که روز گذشته برگزار شد، ضمن استقبال از این نشست گفت که سیاست ما حمایت از دولت و تقویت آن با اتحاد و همبستگی همه گروه ها است و دیگران هم باید همین سیاست را دنبال کنند و این نشست ها می تواند ما را به راه حل های خوبی برساند.

جعفری در مورد سخنان عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان مبنی بر اینکه ما باید برای صلح قربانی بدهیم هم گفت: مردم افغانستان قربانی بسیار داده اند و اینکه هزاران تروریست و هزاران زندانی طالبان آزاد می شوند خود به نوعی قربانی دادن مردم است، به هر صورت مسوولان باید نگران نباشند و برنامه صلح را به پیش ببرند زیرا بسیاری از احزاب و جریان ها از این دولت و برنامه های صلح حمایت می کنند.

این فعال سیاسی کشور اظهار کرد: نکته قابل توجه در مورد چگونگی عمل دولت هم این است که به احزاب و گروه های مستقل و فعال اعتماد و خود را از قالب کلیشه ها و برخی افراد کلیشه ای خارج کند و از افراد و گروه های فعال و مستقل استفاده کند چیزی که در حال حاضر مشاهده نمی شود و بسیاری از احزاب و گروه ها از جمله حزب رفاه ملی افغانستان در نشست های مربوط به صلح حضور ندارند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر دولت افغانستان باید از تجارب و ظرفیت های برخی کشورهای اسلامی از جمله کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران استفاده کند، کشوری که همواره به ویژه در دوره جهاد و پذیرایی از مهاجرین افغان با افغانستان همکاری کرده است، ایران برای افغانستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همیشه از دولت افغانستان حمایت و در راستای برقراری صلح در این کشور تلاش کرده است.

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

اخبار برگزیده

تصاویر
ویدیو