خانه -> اخبار -> دبيركل حزب رفاه ملي افغانستان در گفت و گو با روزنامه كيهان: بزرگ ترين خدمت آمريكا به افغانستان ترك اين كشور است

دبيركل حزب رفاه ملي افغانستان در گفت و گو با روزنامه كيهان: بزرگ ترين خدمت آمريكا به افغانستان ترك اين كشور است

اشاره
«محمد حسن جعفري» دبيرکل حزب رفاه ملي افغانستان سه شنبه ۲۱ حمل/فروردين ۹۷ ميهمان روزنامه کيهان بود. گفت و گو با ايشان بسيار گرم و صميمي و در حوزه هاي مختلف امنيتي ، فرهنگي و تجاري پيگيري شد. معتقد بود اگر در افغانستان ۲ تا روزنامه نگار مثل آقاي شريعتمداري و چند روزنامه مثل کيهان وجود داشت وضعيت اين کشور به اين شکل نبود. افسوس مي خورد که اي کاش در افغانستان نيز رسانه هايي مثل روزنامه کيهان درد و دل واقعي مردم را منعکس مي کردند. وي معتقد است آمريکا و دولت هاي غربي در افغانستان عامل گسترش بي ثباتي و تروريسم هستند و بزرگترين خدمتي که مي توانند آمريکايي ها به افغانستان بکنند ترک اين کشور است. به گفته دبير کل حزب رفاه ملي افغانستان، با اشغال اين کشور از سوي آمريکا، کشت مواد مخدر ۱۰۰ برابر شده است!
حين انجام مصاحبه، اقاي حسين شريعتمداري، مدير مسئول روزنامه نيز چند دقيقه اي با آقاي جعفري به گفت وگو نشست. متن کامل اين مصاحبه پيش روي شماست.

کيهان : اولين چيزي که در مورد کشور دوست و برادر و همسايه افغانستان به ذهن متبادر مي شود متاسفانه اين جنگ و ناامني است که بيش از ۴۰ سال است که مردم اين سرزمين را گرفتار خود کرده است. به عنوان اولين سوال مي خواستم از شما در مورد نوع برخورد دولت با تروريست ها سوال کنم. بخشي از مردم افغانستان معتقدند که دولت در برخورد با تروريست ها با قاطعيت لازم عمل نمي کند. و برداشت ديگري نيز وجود دارد که کشورهاي غربي با تروريست ها همکاري مي کنند و اصلا داعش را کشورهاي غربي به افغانستان آورده اند؛ نظر شما در اين زمينه چيست؟
تشکر مي کنم از سوال خوب شما. بايد عرض کنم دولت وحدت ملي افغانستان برآمده از انتخاباتي بود که نه سرش پيدا بود و نه تهش و همان طور که خود شما شاهد بوديد آقاي «جان کري» وزير خارجه وقت آمريکا آمد تفاهمي را ايجاد کرد. اين دولت برآمده از توصيه هاي جان کري بود که وارد افغانستان شد و اختلاف بين اشرف غني و دکتر عبدالله را به نحوي حل کرد. از لحاظ قانوني اين يک دولت قانوني که برآمده از متن انتخابات و خواست و اراده مردم ملي مردم افغانستان باشد نبود.متاسفانه خواست مردم افغانستان در اين انتخابات محقق نشد که اين هم نشات گرفته از دخالت هاي بي حد و حصر خارجي ها در امور داخلي افغانستان بود. من با شما هم عقيده هستم که کشور هاي خارجي در امر آوردن تروريست ها به داخل افغانستان بدون شک دخيل هستند. مردم افغانستان و حتي مسئولين از اين مسئله آگاهي دارند. اينکه دولت افغانستان کج دار و مريز در زمينه برخورد با طالبان حرکت مي کند احساس مي کنند که طالبان بخشي از مردم افغانستان هستند در صورتي که اگر آنها منافع افغانستان را در نظر داشته باشند هرگز به دستور بيگانگان، پاکستاني ها و غربي ها حرکت نمي کنند.

کيهان: شما در مورد حمايت آمريکا از داعش يا توطئه آمريکا براي استقرار داعش در افغانستان سندي داريد؟
در اين زمينه اسناد مختلفي وجود دارد. استاندار ولايت «سرپل» در شمال افغانستان اذعان کرد که نيروهاي داعش با هليکوپترهاي کشورهاي خارجي (عمدتا آمريکايي) که در افغانستان حضور دارند در منطقه صياد سرپل پياده شدند. در سال گذشته ايشان اين مطلب را اعلام کرد.علاوه بر آن شواهد زيادي وجود دارد که آمريکايي ها و انگليسي ها در مسئله استقرار داعش در افغانستان دخيل هستند وگرنه داعش ملائکه آسمان نيستند که دفعتا و از آسمان نازل شوند.

کيهان: مگر آمريکا نمي گويد که براي تامين امنيت افغانستان وارد اين کشور شده است؟ آيا اين هدف از ديدگاه شما منتفي است؟
«حزب رفاه ملي افغانستان» از همان آغاز نيز با پيمان استراتژيک که افغانستان با آمريکا بست مخالف بود. ما تنها حزبي بوديم که مخالف هم پيمان امنيتي و هم پيمان استراتژيک با آمريکا بوديم. تنها حزبي هم بوديم که اين مسئله را اعلام کرديم و به آن افتخار نيز مي کنيم. ما باور داشته و داريم که آمريکايي ها در مورد مسائل افغانستان دروغ مي گويند و صادق نيستند. آمريکا همواره در افغانستان دنبال منافع خود بوده و نه منافع مردم افغانستان.

کيهان: منافع آمريکا از آوردن داعش به افغانستان چيست؟
آمريکا مي خواهد مدت زمان زيادي در افغانستان بماند و حضور خود را به اين وسيله براي مردم و دولت افغانستان توجيه کند. هر روز هم ضد و نقيض موضع مي گيرند، يک روز مي گويند ما نيروهاي خود را کاملا از افغانستان بيرون مي بريم يک روز مي گويند نيروهاي خود را کاهش مي دهيم روز ديگر مي گويند نيروهاي خود را افزايش مي دهيم. آمريکا هيچ وقت با دولت و ملت افغانستان صادقانه برخورد نکرده است.

کيهان: ظاهرا آمريکا در افغانستان تحت تاثير شرايط جهاني و منطقه اي عمل مي کند و به نظر مي رسد که آمريکا اگر بخواهد تروريسم را در افغانستان ريشه کن کند به منافع خود در سطح کلان ضربه مي زند؟
قطعا همين است. آمريکا در افغانستان دنبال منافع ملت افغانستان نيست و اگر هم سياست هاي ضد و نقيض اتخاذ مي کنند دليلش همين است. با دولت آقاي کرزاي نيز کج دار و مريز برخورد مي کردند. آمريکايي ها نيامده اند که از افغانستان بروند آنها آمده اند که ماندگار شوند.منافع آمريکا از حضور در افغانستان کنترل ايران و روسيه و تسلط بر پاکستان هسته اي است. علاوه بر اين افغانستان معادن بکر و دست نخورده زيادي نيز دارد اورانيوم دارد که هر کيلوي آن معادل هزار کيلو طلا ارزش دارد.در هلمند، غزني و بدخشان ما معادن زيادي داريم. افغانستان نفت زيادي نيز دارد ۵۲ حلقه چاه نفت تنها در ولايت شمالي سرپل وجود دارد که هنوز نفت آنها استخراج نشده است و خود آمريکايي ها و روس ها متوجه معادن بکر و دست نخورده افغانستان بودند و اينکه معادن هنوز متاسفانه استخراج نشده به خاطر وضعيت امنيتي کشور بوده است.

کيهان: اشاره به حزب رفاه ملي افغانستان کرديد. در چه سالي اين حزب تاسيس شد؟
اين حزب در ۹ آذر ماه ۱۳۸۲ تاسيس شد.و رسما از وزارت عدليه افغانستان جواز فعاليت دريافت کرد. پس از آن در کشور تعدد احزاب زياد شد، نزديک به ۱۰۰ حزب در افغانستان در آن برهه تاسيس شد. به دنبال آن پارلمان افغانستان قانوني را تصويب کرد که در هر حزب ۱۰ هزار نفر از ۳۶ ولايت افغانستان بايد عضو باشند و فرم عضويت خود را به وزارت عدليه افغانستان تحويل دهند تا جواز فعاليت حزب صادر شود. ما نيز در بهمن ۱۳۹۳ مجددا بر اساس قانون جديد مجوز فعاليت «حزب رفاه ملي افغانستان » را دريافت کرديم. ما هم اکنون نيز بالاي ۵۰ هزار نفر عضو رسمي داريم.

کيهان: چه تعريفي از اين حزب داريد؟
«حزب رفاه ملي افغانستان » متفاوت با ساير احزاب افغانستان است. حزبي است که منبعث از اراده ملي مردم افغانستان است. با اينکه ظرفيت ها و پتانسيل هاي کافي وجود دارد اما هنوز اين حزب به دليل کارشکني هاي زيادي که وجود دارد نتوانسته به اهداف خود در راستاي منافع ملت افغانستان دست يابد. شما شاهد هستيد که کشورهاي غربي و برخي کشورهاي همسايه در مسائل داخلي ما دخالت مي کنند و از برخي احزاب حمايت مي کنند. اما «حزب رفاه ملي افغانستان » يک حزب مستقل است و به عنوان يک جريان معتدل و ميانه رو هيچ وابستگي به هيچ کشوري نداشته است.حزب متشکل از علما، فضلا، شخصيت هاي فرهنگي و دانشگاهي و اقوام و مذاهب مختلف افغانستان است. شما مي بينيد ما يک حزب معتدل و ميانه رو هستيم ما با همه رهبران افغانستان در تعامل هستيم.شعار محوري حزب هم برگرفته از کلمات قصار حضرت اميرالمومنين علي «ع» حکمت، عدالت و آزادي است.

کيهان : آيا در انتخابات آتي پارلماني افغانستان کانديد معرفي مي کنيد؟
قطعا در اين دوره انتخابات پارلماني کانديد معرفي خواهيم کرد. در انتخابات رياست جمهوري نيز با احزاب و جريان هاي ديگر در تعامل هستيم. اما در مورد اينکه اين کانديدا چه کسي خواهد بود از الان نمي توانيم اظهارنظر کنيم. مردم افغانستان تاکنون خيلي تاوان داده اند. در انفجارهاي تروريستي شما مي بينيد که اين مردم و توده عوام هستند که تاوان مي دهند. لذا معتقدم که اگر يک دولتي منبعث از اراده مردم سر کار بيايد «حزب رفاه ملي افغانستان » به عنوان يک حزب برخاسته از توده هاي مردم افغانستان قطعا از آن حمايت خواهد کرد. در حزب رفاه ملي افغانستان، آن شيعه، سني ، هزاره، پشتون و تاجيک در کنار هم حضور دارند. بسيار خرسندهستم که تمام علماي افغانستان چه شيعه و چه سني در مراسم هاي ما شرکت مي کنند.

کيهان: برگرديم به موضوع حضور تروريست ها در افغانستان. اخبار و گزارش هاي ضد و نقيض زيادي از ميزان حضور و تسلط گروه هاي تروريستي مثل داعش و طالبان در ولايات افغانستان در رسانه ها به طور روزانه منتشر مي شود. سوال من اين است که، حضور داعش در افغانستان واقعا جدي است يا با بزرگ نمايي اين مسئله آمريکا به دنبال اهداف ديگري است؟
دولت و ملت افغانستان از وضعيت فعلي خسته شده اند و دنبال برقراري صلح در کشور هستند و مي خواهند در کشور آرامش و امنيت برقرار شود.مردم افغانستان به عنوان يک انسان مسلمان و نه به عنوان يک قوم خاص مي خواهند در کشور آرامش و امنيت برقرار باشد. طالبان اراده اي از خود ندارد. شما شاهد بوديد که اين گروه در گذشته چه جناياتي انجام مي داد. قتل عام هايي که توسط اين گروه در باميان و در مزار شريف انجام شد. اين گروه پرونده سياهي در نزد مردم افغانستان دارد. طالبان نام نيکي در نزد مردم افغانستان ندارد. علي رغم اينکه ما نظر مساعدي نسبت به اين گروه نداريم اما بارها به دولت افغانستان مشورت داده ايم که اگر شما مي خواهيد فرايند صلح را در کشور پيش ببريد با دولت هاي حامي طالبان مثل پاکستان و برخي کشور هاي غربي گفت و گو کنيد. شما مي بينيد آمريکا يک روز مي گويد طالبان دشمن ما نيست. يک روز مي گويند طالبان را ما به عنوان يک گروه تروريستي به رسميت نمي شناسيم. اما ما معتقديم طالبان يک گروه تروريستي است. آنهايي که در قتل عام مردم افغانستان دست داشته و دارند بايد در همه چيز آنها شک کرد. آنها يک گروه وابسته هستند و اراده اي از خود ندارند.

کيهان: طالبان در شرايط کنوني در کدام يک از ولايات افغانستان حضور دارند؟
بيشتر در ولايت «قندوز»، «هلمند»، در ولايات شمالي افغانستان و در ولايات شرقي افغانستان مثل «خوست» حضور دارند. در ولايت فراه نيز طالبان حضور دارند. يک فرمانداري را در اين منطقه تصرف کرده بودند که دولت آن را پس گرفت.

کيهان: برخي معتقدند طالبان در بين بخشي از مردم افغانستان نفوذ دارند و علت اينکه دولت نيز قادر به ريشه کني اين گروه نيست به خاطر همين مسئاله است؟
طالبان در بين مردم افغانستان نفوذ ندارند. طالبان و برخي از کشورهاي غربي حامي آنها از نا آگاهي مردم افغانستان سوءاستفاده مي کنند و پول و امکانات در اختيار مردم قرار مي دهند. شما مي دانيد فقر و بيکاري از عللي است که برخي از جوان هاي ناآگاه جذب طالبان مي شوند.

کيهان: بر اساس گزارش موجود مردم از فساد حاکم بر دولت افغانستان هم ناراحت هستند. از سوي ديگر مشاهده مي کنند که اعضاي خانواده شان توسط نيروهاي دولتي و سربازان غربي کشته مي شوند و به همين خاطر گرايش به طالبان پيدا مي کنند.
دولت افغانستان يک دولت کج دار و مريز است و فساد از سر و روي آن مي بارد. البته اين فساد نشات گرفته از اقدامات کشورهاي غربي است. خود آنها زمينه فساد را در کشور افغانستان به وجود آورده اند و يک عده از مسئولين و وزراي افغانستان هم به آن آغشته هستند.

کيهان: مي توانيد اسم آنها را نام ببريد؟
شما شاهد بوديد رئيس بانک مرکزي افغانستان به دليل فساد به آمريکا فرار کرد. ميليون ها دلار در کابل بانک افغانستان حيف و ميل شد. چرا کشورهاي غربي به اين مفسدين فراري پناه مي دهند و از آنها حمايت مي کنند. مسببين اصلي فساد خود غربي ها به ويژه آمريکايي ها و انگليسي ها هستند.

کيهان: برخي معتقدند آقاي اشرف غني رئيس جمهور افغانستان بيشتر در راستاي منافع آمريکا کار مي کند. شما اين ادعا را قبول داريد؟
متاسفانه آقاي اشرف غني به آمريکايي ها خيلي خوش بين و علاقه مند است و فکر مي کرد که آمريکايي ها دموکراسي را در افغانستان نهادينه مي کنند، صلح و امنيت و ثبات را به ارمغان مي آورند ، مواد مخدر را ريشه کن مي کنند. اما آمريکا به هيچ يک از وعده هاي خود نه تنها عمل نکرد بلکه روز به روز نا امني افغانستان بيشتر شد. فساد به اوج خود رسيد. شرايط افغانستان بدتر از گذشته شد. شما مي بينيد مردم، احزاب و جريان هاي سياسي افغانستان حتي در مورد انتخابات آتي هم ترديد دارند که سر موعد آيا برگزار مي شود يا نمي شود.

کيهان : انتخابات پارلماني دقيقا کي برگزار مي شود؟
اعلام کرده اند که در ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۷ قرار است برگزار شود. من اميدوار هستم که اين وعده داده شده تحقق پيدا بکند و پارلماني که نزديک به ۴ سال غير قانوني به کار خود ادامه مي دهد افغانستان از اين وضعيت نجات پيدا بکند.

کيهان: رابطه بين اشرف غني و دکتر عبدالله در چه وضعيتي است؟
آقاي اشرف غني و دکتر عبدالله قبلا زياد با هم کشمکش داشتند ولي چون زمان زيادي به پايان کار دولت فعلي باقي نمانده کشمکش ها کم شده است. از شواهد و قرائن نيز اين گونه برمي آيد که آقاي اشرف غني همان طور که همسرشان اعلام کردند به دليل مشکلات جسمي و برخي ديگر از مسائل در دور آتي انتخابات رياست جمهوري افغانستان کانديد نخواهد شد.

کيهان: شما جايي اشاره کرديد که از تنش در انتخابات نگران هستيد. فکر مي کنيد بين هواداران غني و عبدالله تنش ايجاد خواهد شد يا شکاف هاي ديگري مد نظر شماست؟
من فکر نمي کنم که مردم افغانستان به هيچ يک از اين بزرگواران علاقه مندي داشته باشند. چون براي مردم افغانستان آنها کار نکرده اند. يک عده در اطراف غني و عبدالله هستند اما مردم افغانستان دنبال دولتي هستند که از حيثيت، آبرو و شرف و کرامت انساني و از عزت آنها بتواند حمايت بکند و متاسفانه دولت وحدت ملي افغانستان به وعده هايي که داد به هيچ يک جامه عمل نپوشاند. اميدوار هستيم در اين مدت زمان باقي مانده بتواند تا جايي که مي تواند به وعده هاي داده شده عمل کند و کمک بکند ملت افغانستان از اين مرارت و در به دري نجات پيدا کند. شما شاهد هستيد که ده ها هزار جوان افغان به اروپا سرازير شده اند. يک عده از اين جوان ها در دريا غرق شده اند، شماري از آنها پناهنده شده اند و کشورهاي غربي از اين جوان ها استفاده ابزاري مي کنند. شماري از اين جوان ها نيز رو به اعتياد آورده اند. متاسفانه ما در افغانستان نزديک به ۴ ميليون معتاد داريم. در حالي که پديده شوم اعتياد به اين شکل در افغانستان رايج نبود. اينها به نظر ما سازمان دهي شده از سوي غربي ها است که به دنبال معتاد کردن اقشار و اقوام خاصي در افغانستان هستيد.
کيهان: آيا فکر نمي کنيد که همه مشکلات افغانستان را حواله دادن به غربي ها فرار از زير بار مسئوليت است آيا شما فکر نمي کنيد که احزاب، جريان ها، علما، دولت و ملت افغانستان نيز مسئول بخشي از نابساماني هاي موجود هستند؟شما مي فرماييد که دولت آقاي اشرف غني به شدت به آمريکا نزديک است. دولت آمريکا چه منافعي دارد که دولت نزديک به خود را فاسد و ناکارآمد جلوه بدهد و منجر به اين بشود که يک دولت ضدآمريکايي در افغانستان سر کار بيايد؟
آمريکا هرگز خواهان تشکيل يک دولت قوي و مقتدر که بتواند از حيثيت افغانستان دفاع بکند و يک دولت پاسخگو باشد؛ نيست. نه آمريکا و نه پاکستان و نه انگليس خواهان تشکيل يک دولت مقتدر در افغانستان نيستند آنها يک دولت بله قربان گو در افغانستان مي خواهند. البته من در اين زمينه با شما موافق هستم. ما خودمان هم مقصر هستيم احزاب و جريان ها نيز در اين زمينه مقصر هستند. منتها اين مردم درمانده و مستاصل بايد به کجا پناه ببرند؟ دولتمردان ما نيز در اين زمينه مقصر هستند. لذا ما معتقد هستيم که اين وضعيت بايد تغيير بکند. در مورد پديده داعش نيز ما معتقديم داعش ساخته و پرداخته مسلمانان نيست. غربي ها پيش از اين جنگ صليبي را به مسلمانان تحميل کردند. امروز چون جنگ صليبي را نمي توانند پي گيري بکنند عده اي جاهل و نادان سلفي و وهابي را آمريکايي ها، انگليسي ها و برخي کشور ها مرتجع عرب به نام داعش دور هم جمع کرده اند.

کيهان: آيا داعش در اهل سنت افغانستان نفوذ دارد؟
براداران اهل سنت ما در افغانستان از داعش متنفر هستند. يک عده جاهل طرفدار هميشه پيدا مي شود ولي اکثريت اهل سنت افغانستان از داعش متنفر هستند. آنها خيلي راحت برادران شيعه و اهل سنت ما را مي کشند. اخيرا مولوي«نعمان فضلي» گفته است داعش بيشتر از شيعيان اهل سنت را کشته است. شيعيان را نيز به خاطر مسئله اعتقادات و به خصوص توسل آماج حملات خود قرار مي دهند. آخرين مورد نيز شما ديديد که در عيد نوروز در مراسمي که در محدوده دانشگاه کابل و بيمارستان علي آباد با عمليات تروريستي که انجام دادند بين ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را شهيد کردند. متاسفانه آمارهايي که اعلام مي شود خيلي ضد و نقيض هستند به خاطر اينکه مسائل گنگ و مبهم باقي بماند. متاسفانه شماري از رسانه هاي افغانستان مزدور و نان به نرخ روز خور هستند. و از غربي ها بيشتر تغذيه مي شوند. غربي ها داعش را مي خواهند به افغانستان بياورند

کيهان: چه کساني؟ اسنادي هم داريد؟
«حاجي زاهد قدير»، معاون اول پارلمان افغانستان مي گويد داعش را کشورهاي غربي به افغانستان آورده اند و نيروهاي داعش را جابه جا مي کنند و مقامات دولتي افغانستان در اين موضوع دخيل هستند. برخي سفارتخانه هاي کشورهاي خارجي در مسئاله انتقال داعش به افغانستان دخالت دارند. اما ملت افغانستان از شيعه گرفته تا سني پديده داعش را به خوبي مي شناسند که اينها چه جناياتي را در عراق و سوريه و برخي کشورهاي ديگر کردند و مردم افغانستان از اين غده سرطاني به خوبي آگاهي دارند. حملات آنها به مساجد و حسينيه هاي شيعيان در کابل و هرات و به شهادت رساندن صدها نفر نيز تنها به خاطر اختلاف افکني بين اقوام و مذاهب افغانستان و ايجاد شکاف بين شيعه و سني است، اما خوشبختانه مردم افغانستان ماهيت اين گروه تروريستي را به خوبي شناخته اند و شيعه و سني همه متحد با هم در يک صف عليه داعش هستند.

کيهان: ترکيب شيعه و سني در افغانستان به چه صورتي است؟
هيچ آمار دقيق و مدوني در اين مورد وجود ندارد. ولي برآوردها نشان مي دهد که بين ۲۵ تا ۲۷ درصد مردم افغانستان را شيعيان تشکيل مي دهند. ضعف در ارائه آمارهاي دقيق نيز به خاطر عملکرد دولت افغانستان است. شما مي بينيد که دولت افغانستان سه سال است که هنوز در زمينه ارائه شناسنامه به مردم افغانستان به توافق نرسيده است. يک بار پارلمان تائيد مي کند که شناسنامه ها توزيع شود اما دوباره يک فرد فاسد همراه ۳۰ تا ۳۵ نفر و در مخالفت با توزيع شناسنامه مي رود راه پيمايي مي کند. رئيس جمهور افغانستان نيز از او حمايت کرده و مصوبه پارلمان را که خودش آن را امضا و توشيح کرده دوباره به مجلس برمي گرداند. چون آن فرد از يک قوم خاصي است که اين ناشي از ضعف دولت افغانستان است بايد افراد و اشخاص در اين زمينه ملاک نباشد. ۹۹ درصد مردم افغانستان مسلمان هستند و ملاک برتري و شايستگي بايد بر اساس تقوا باشد و شعب شعب بودن در افغانستان مشکلي را حل نمي کند. لذا برخي منافعشان در اين است که مسئله آمار در افغانستان مبهم باقي بماند تا مشخص نشود ترکيب اقوام به چه صورتي است. به عنوان مثال دولت ايران برخاسته از متن توده هاي مردم است. در ايران کرد هست، ترک هست، لر هست، عرب هست، بلوچ هست هيچ تنشي ايجاد نمي شود دولت منافع ملي کشور را پي گيري مي کند. در افغانستان هم دولت بايد منافع ملي را پي گيري بکند. ما منافع ملي را بايد از سايه يک قوم خاص رها بکنيم.

کيهان: همواره ظاهرا در افغانستان روال اين بوده که حاکم کابل نقش داور بين چهار قوم هزاره، پشتون، تاجيک و ازبک را داشته است. از زمان کمونيست ها تا همين الان وضع به همين شکل بوده به خاطر همين مردم زياد با دولت مرکزي همراهي نمي کنند؟
واقعيت اين است که مردم افغانستان از اين وضعيت خسته شده اند. اگر فردي توانمند باشد براي ما هيچ فرقي نمي کند که او هزاره باشد يا پشتون، تاجيک باشد يا ازبک و از او حمايت مي کنيم. حزب رفاه ملي افغانستان هم همين اعتقاد را دارد. دولت نبايد مسائل قومي و مذهبي و زباني را به منافع ملي افغانستان ترجيح بدهد.

کيهان: در مورد مواد مخدر هم مي خواستم از شما سوالي بپرسم. الان چه مقدر مواد مخدر در افغانستان توليد مي شود؟
آمريکايي ها و غربي ها ادعا مي کردند که ما کشت مواد مخدر را در افغانستان ريشه کن مي کنيم. اما کشت و توليد مواد مخدر در افغانستان الان صد برابر شده است. خود وزارت مواد مخدر افغانستان اعلام کرده که صد برابر شده است.

کيهان: چه عاملي باعث اين رشد صد برابري شده است؟ معيشت يا حمايت؟
خارجي ها و مافيا در اين زمينه دخيل هستند. شما مي بينيد از فرودگاه هلمند يا شيندند در هرات و قندهار مواد مخدر مستقيما به اروپا ترانزيت مي شود. خود آمريکايي ها و انگليسي ها در اين زمينه دست دارند و متاسفانه رسانه هاي افغانستان نيز آن را پوشش نمي دهند.

کيهان: ايران در ۴ دهه گذشته در زمينه دانش فني به سرعت رشد کرده است. ما اشتراکات فرهنگي زيادي نيز با مردم افغانستان داريم. الان به نظر شما زمينه هاي سرمايه گذاري ايراني ها در افغانستان فراهم هست؟
ما تاريخ، زبان و فرهنگ و دين مشترک داريم. ما بيش از ۹۰۰ کيلومتر مرز مشترک داريم. صدها مورد ديگر نيز وجود دارد که ما را به هم پيوند مي دهد و باعث مي شود که يکديگر را بپذيريم. ما بايد از تجارب و اندوخته هاي ايران استفاده کنيم. در رفراندوم ۱۲ فروردين ۵۸ شما ديديد که ۹۸ درصد مردم راي دادند که يک حکومت مردمي و اسلامي در ايران باشد و اين حکومت توانسته در طول اين سال ها هم به غرب نه بگويد و هم به شرق و با وجود اين توانسته پيشرفت بکند. امروز شما مي بينيد که ايران موشک هاي قاره پيما مي سازد. امروز صدها شهر در ايران از نعمت گاز برخوردار هستند در حالي که ما در کابل از مشکلات زيادي رنج مي بريم و هنوز کانال فاضلاب نداريم. غربي ها مي گويند ما ميلياردها دلار به افغانستان سرازير کرديم. در حالي که اين پول ها را مي آورند و بعد به نحوي دوباره به خودشان باز مي گردانند.

کيهان: در زمينه فرهنگ و آموزش عالي به خصوص زمينه هاي همکاري وجود دارد؟
الان خوشبختانه در زمينه آموزش عالي زمينه هاي همکاري بين ايران و افغانستان وجود دارد. دانشگاه آزاد و پيام نور در کابل و هرات و مزار شريف شعبه دارند و دانشجو مي پذيرند.مردم افغانستان تشنه کار فرهنگي هستند. ما مي توانيم از تجربه ها و اندوخته هاي جمهوري اسلامي ايران استفاده کنيم. ايران يک کشور پيشرفته است. ان شاءالله در آينده هم آن طور که ما اطلاغ داريم ايراني ها مي خواهند به عنوان يک کشور مسلمان انسان به فضا بفرستند که به ندرت نيز براي کشورهاي خارجي اتفاق مي افتد و ما افتخار مي کنيم که يک کشور اسلامي چنين موفقيتي را کسب مي کند.

کيهان: در زمينه تجارت چطور؟
در زمينه تجارت نيز افغانستان به عنوان يک کشور محاط در خشکي نيازمند مراودات تجاري براي صادرات و واردات کالاهاي خود است و در اين زمينه بندر چابهار بهترين موقعيت است که کالاهاي تجاري مورد نياز افغانستان وارد و کالاهاي توليدي افغانستان صادر بشود تا وابستگي ما به يک کشور از بين برود. شما مي دانيد که طي دو سال گذشته دولت پاکستان ما را تحريم کرده است و اجازه صادرات و واردات به افغانستان را از مسيرهاي پاکستان نمي دهد. در اين زمينه ما نيازمند همکاري هاي زياد به خصوص در زمينه مراودات فرهنگي و آموزش عالي هستيم ولي خواهشمنديم که دانشگاه هاي ايران هزينه هاي تحصيل را مقداري پايين بياورند تا مردم افغانستان هم بتوانند در اين دانشگاه ها تحصيل بکنند.

کيهان: در زمينه رسانه ها، مطبوعات و راديو تلويزيون چطور؟ همکاري در اين حوزه ها را شما چگونه مي بينيد؟
در گذشته کشورهاي غربي از طرق شبکه هاي ماهواره اي خود ابتذال را در بين جوانان افغانستان گسترش مي دادند اما من بايد به شما بگويم که الان جوان هاي ما تنها به شبکه هاي ايران نگاه مي کنند. خانواده ها در افغانستان معتقدند براي اينکه حيثيت و آبروي خانواده ها لطمه دار نشود بايد برنامه هاي توليد شده در ايران را ببينند. مردم افغانستان از طريق ديش هاي ماهواره بيننده برنامه هاي توليد شده در ايران هستند. خصوصا شبکه شش و شبکه افق در افغانستان بيننده زياد دارد و اگر بيننده اين شبکه ها در افغانستان بيشتر از ايران نباشد کمتر نيست. مردم افغانستان تشنه فرهنگي هستند که مودب صحبت مي کند و رسانه هاي ايران رسانه هاي بسيار کارکشته، منطقي و مودبي هستند.

کيهان: لازمه همکاري و سرمايه گذاري در حوزه هاي مختلف ايجاد امنيت است. در يک محيط باثبات و امن مي توان به همکاري در حوزه هاي مختلف اميدوار بود. برنامه حزب شما براي ايجاد امنيت در افغانستان چيست؟
ما معتقديم هر کشوري که ادعا مي کند که دوست افغانستان است بايد تلاش کند صلح در افغانستان برقرار شود. صلح و ثبات در افغانستان نه تنها به نفع افغانستان است بلکه به نفع کل منطقه است. کشورهاي غربي اگر ادعا مي کنند که دوست افغانستان هستند افغانستان را ترک کنند، تا ما شاهد امنيت و صلح و ثبات در افغانستان باشيم. قطعا بزرگ ترين خدمت آمريکا به افغانستان ترک افغانستان است. اگر آمريکا مي خواهد که افغانستان تبديل به ويتنام دوم براي آنها نشود و براي تروريست ها و طالبان نيز بهانه از بين برود افغانستان را ترک کنند. بودن آمريکا در افغانستان مصيبت است، جنجال است، دردسر است، فساد است. دخالت در امور داخلي افغانستان است. اينها افغانستان را ترک کنند پولشان نيز پيشکش خودشان باشد. هر پولي هم مي دهند ۱۰۰ برابر منابع افغانستان را غارت مي کنند.

کيهان: آمريکا مي گويد ما اگر افغانستان را ترک کنيم؛ طالبان بر کل کشور مسلط مي شود؟
آنها دروغ مي گويند. اينها خود از تروريست ها، طالبان و داعش حمايت مي کنند. آنها خود داعش را براي کشورهاي اسلامي درست کردند. شما مي بينيد ليبي ديگر ۱۰۰ سال ديگر نيز به وضعيت گذشته خود برنمي گردد. سوريه که در جنگ و خط مقدم مبارزه با اسرائيل بود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال ديگر نيز به وضعيت سابق خود باز نمي گردد. حامي اصلي اين گروه هاي افراطي آمريکايي ها و صهيونيست ها و برخي کشورهاي مرتجع عرب هستند.

کيهان: فکر مي کنيد روزي برسد که کشورهاي منطقه مثل افغانستان و ايران در بين خود مرزها را بردارند؟
شما مي بينيد که در اروپا مرزها برداشته شده است. ما بايد امت اسلامي باشيم. بسياري از کشورهاي منطقه مثل ايران، افغانستان، تاجيکستان تمدن واحدي داشتند. اميدواريم روابط اين کشورها به وضعيتي برسد که مرزها برداشته شود و کارهاي بزرگ تري صورت بگيرد. اميدواريم ملت ها به اين آگاهي برسند که با همدلي و همسويي زمينه اين وحدت را فراهم بکنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*