خانه -> اخبار -> ابرقدرت ها همواره به دنبال منافع خود هستند و تمایلی برای کمک به ملت های منطقه ندارند

ابرقدرت ها همواره به دنبال منافع خود هستند و تمایلی برای کمک به ملت های منطقه ندارند

ابرقدرت های شرق و غرب همواره به دنبال منافع خود هستند و هیچ تمایلی برای کمک به ملت های منطقه ندارند.
دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان تاکید کرد: ابرقدرت های شرق و غرب همواره به دنبال منافع خود هستند و هیچ تمایلی برای کمک به ملت های منطقه ندارند.

محمد حسن جعفری در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری با اشاره به اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که گفته در بحث مبارزه با تروریزم در افغانستان آماده همکاری با امریکا است، اظهار داشت: ابرقدرت ها همواره به دنبال منافع خود هستند و در بسیاری موارد برای رسیدن به آن حتی شرایط دوستان خود را در نظر نمی گیرند.

وی افزود: اظهارات پوتین در رابطه با همکاری در مبارزه با تروریزم کلی است اما بیانگر نگرانی روسیه از نفوذ گروه تروریستی داعش به آن کشور از طریق افغانستان و آسیای میانه است. روسیه و امریکا در مساله جنگ سوریه دچار اختلاف دیدگاه ها و تنش هایی شدند اما با توجه به نگرانی هایی که روسیه دارد تلاش می کند راه های گفت و گو را هم برای حل مسایل و رفع نگرانی های خود جستجو کند اما بصورت کلی ابرقدرت ها با توجه به منافع خود معمولاً در مسایل کلی به توافقاتی باهم دست پیدا می کنند.

به گفته این کارشناس سیاسی منافع روسیه و امریکا در افغانستان و بخصوص در مساله تروریزم در تقابل قرار دارد، امروز کار داعش در عراق و سوریه تمام شده اما کسانی که این گروه را ایجاد کرده اند تلاش می کنند آن را به کشورهای دیگر مانند لیبی و افغانستان و از آنجا به کشورهای دیگر سرازیر کنند.

جعفری تصریح کرد: غربی ها مصمم هستند که نیروهای داعش را به افغانستان آورده و از آنجا به آسیای میانه و روسیه بکشاند و روسیه هم به خاطر جلوگیری از خطر داعش برای خود و کشورهای هم پیمانش به دنبال نوعی تعامل با امریکایی ها است و این پیشنهاد را داده است.

این فعال سیاسی کشورمان عنوان کرد: ملت افغانستان طی چهار دهه گذشته همواره قربانی منافع ابرقدرت ها بوده، این کشور به میدان جنگ های نیابتی کشورهای دیگر تبدیل شده و اکنون هم چنین است اما دولت افغانستان باید متوجه باشد که منافع ملت را قربانی منافع خارجی ها نکند.

وی یادآور شد: دولت افغانستان با دولت امریکا پیمان امنیتی امضا کرد در حالیکه بسیاری از صاحبنظران و کارشناسان، احزاب و گروه ها با آن مخالف بودند، پیمان امنیتی هم هیچ سودی برای مردم افغانستان نداشت و امروز کار به جایی رسیده که پارلمان افغانستان هم خواستار لغو آن است.

جعفری گفت: خارجی ها چه امریکایی ها و چه روس ها هیچ گاه به افغان ها کمک نمی کنند، فقط منافع خود را دنبال می کنند و از افغانستان هم به عنوان وسیله ای برای دستیابی به این منافع و اهداف خود استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: دولت افغانستان باید زمینه های خروج نیروهای خارجی را از کشور فراهم کند زیرا حضور آن ها نه تنها باعث پایان جنگ و تامین امنیت نمی شود بلکه باعث تشدید جنگ، اختلافات و کشمکش ها خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*