خانه -> اخبار -> دومين همايش پيامبر نماد وحدت امت اسلامي در كابل برگزار گرديد

دومين همايش پيامبر نماد وحدت امت اسلامي در كابل برگزار گرديد

صبح روز چهارشنبه ۱۵ قوس ۱۳۹۶ برابر با ۱۷ ربيع الاول همايش پيامبر نماد وحدت امت اسلامي در كابل به ابتكار حزب رفاه ملي افغانستان به مناسبت ميلاد مسعود رسول مكرم اسلام حضرت محمد ابن عبدالله (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت برگزار گرديد كه در آن دهها تن از شخصيت هاي مطرح كشور ، رهبران احزاب سياسي ، اساتيد دانشگاه ، نمايندگان پارلمان ، مشاوران رئيس جمهور و رئيس شوراي اجرائيه ، علماء فضلا و قشر جوان و دانشگاهيان كشور اشتراك داشتند از جمله افراد و شخصيت هاي سياسي كه در اين محفل اشتراك نمودند آقايان سيد اسحاق گيلاني رهبر حزب نهضت همبستگي افغانستان ، عبدالهادي ارغنديوال رهبر حزب اسلامي افغانستان ، عبدالغني كاظمي مشاور داكتر عبدالله و رئيس حزب حركت اسلامي افغانستان ، دكتر عباس بصير مشاور ارشد رئيس جمهور و رئيس دفتر استاد محمد كريم خليلي رهبر حزب وحدت اسلامي افغانستان ، دكتر جعفر مهدوي نماينده مردم در پارلمان و رئيس حزب ملت افغانستان و محمد عمر عيار سرپرست خانه احزاب و رئيس حزب افغانستان واحد و مقصود حسن زاده رئيس حزب بيداري ملت ، شاه محمود پوپل رئيس حزب صلح ملي اسلامي افغانستان و استاد دكتر عبدالحميد محمدي معاون تدريسي دانشگاه خاتم النبيين ص ، استاد جعفر كوهستان از اساتيد برجسته دانشگاه كابل و… در اين همايش اشتراك نمودند.
«عبدالهادی ارغندیوال» روز چهارشنبه در همايش پيامبر نماد وحدت امت اسلامي در كابل به ابتكار حزب رفاه ملي افغانستان به مناسبت ميلاد مسعود رسول مكرم اسلام حضرت محمد ابن عبدالله (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت در کابل برگزار شده بود گفت؛ آمریکایی ها از این جنگ برای کاهش نفوذ روسیه و چین در منطقه استفاده کردند و در نهایت برای تسلط به منابع غنی منطقه استفاده می کنند.
وی گفت که چهار سال پیش در مراسمی به این موضوع و بدل کردن شمال افغانستان به وزیرستان دوم سخن گفتم اما بشدت مورد انتقاد قرار گرفته و امروز نتیجه آن سخنان آشکار شد که داعش به مرزهای شمال رسید و ناامنی در حال گسترش است.
به گفته ارغندیوال پس از آن که روسیه با قدرت در جنگ سوریه علیه آمریکا ایستاد، آنها متوجه شدند که روسیه از کشورهای تحت تسلط شوروی سابق به تمام قوت دفاع خواهد کرد و به ناچار به تغییر راهبرد روی آوردند.
او از مقاله وزیر سابق اقتصاد افغانستان در«واشینگتن پست» و بازتاب آن در «سی ان ان» اشاره کرد و آن را شاهد ادعای خود خواند و افزود یک ماه پیش از منبع بزرگ «لیتیوم» کشور که ۳ تریلیون دلار ارزش دارد سخن گفتند که ارزش آن را واشنگتن پست با نفت عربستان مقایسه کرده است.
وی به نقل قول مستقیم سخنان یک فرمانده آمریکایی بدون اشاره به نامش پرداخت وگفت آمریکایی ها بشدت دنبال معادن لیتیوم افغانستان هستند.
این مقام پیشین کشورمان تصریح کرد که آمریکایی ها برای رسیدن به این اهداف در تلاش ایجاد جزایر قدرت در کشور هستند و می خواهند سیستم ملوک الطوایفی را یک بار دیگر در افغانستان برای اهداف خود زنده بسازند.
وی از طالبان و دولت خواست که دست از جنگ علیه همدیگر بردارند زیرا این جنگ آنها را برای بدست آوردن تسلیحات و برای ادامه جنگ هرچه بیشتر وابسته کشورهای استعماری می سازد و دست طالبان را به دامان روسیه خواهد کشاند.
ارغندیوال جنگ جاری کشور را جنگ قدرت های منطقه و جهان برای منافع کشورهای خود دانست که نباید بیش از این فرصت را برای آنها فراهم سازیم.
«محمد حسن جعفری» رهبر حزب رفاه ملی افغانستان نیز که این همایش را زیر عنوان «پیامبر نماد وحدت امت اسلامی» را برگزار کرده در این مراسم هفته وحدت را که توسط امام خمینی «ره» بنا شد هفته مهم برای تاریخ بشریت دانست.
وی گفت که جهان اسلام باید به پیروی از همین هفته وحدت دست از نفاق و تفرقه بردارد و زمینه ساز تسلط استعمار بر جهان اسلام نشوند.
همچنین آقای جعفری از عملکرد دولت انتقاد کرد و گفت: دولت باید جلو دامن زدن به نفاق و قوم گرایی را بگیرد و از آنها خواست که به خواسته احزاب سیاسی کشور توجه کرده و از گرایش بیش از حد به آمریکا خودداری کنند.
حجت الاسلام والمسلمین استاد «فیاض ارزگانی» عضو شورای علمای کشورمان نیز در این مراسم مسلمانان را به توجه به راه و مسیر دینی پیامبر دعوت کرد و گفت که نداشتن عدالت امروز جهان اسلام را به این مصیبت گرفتار کرده است.
وی گفت که امروز احتمال دارد آمریکا «بیت المقدس» قبله اول مسلمین را به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی به رسمیت بشناسد که باعث فاجعه عظیم در جهان خواهد شد.
استاد فیاض بر برادری اسلامی تأکید کرد و گفت تا زمانی که کشورهای اسلامی به اخوت توجه نکنند از این بدبختی ها نجات نمی یابند و مردم افغانستان بیش از هر کشور و هر زمان دیگر به وحدت و اخوت بین مذاهب و مردم نیازمند هستند و باید به باورهای دینی و مذهبی یکدیگر احترام بگذارند.
در پايان اين محفل از دوتن از شخصيت هاي برجسته نظامي و امنيتي كشور آقايان ستر جنرال مراد علي مراد معين ارشد امنيتي وزارت داخله و لوي پاسوال محمد سالم احساس سرپرست قومانداني امينه كابل به دليل فداكاري و جان فشاني زياد در عرصه هاي مبارزه با ترويزم تقدير و تشكر به عمل آمد و به پاس زحمات و خدمات بي شائبه شان لوح تقدير اهداء گرديد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

*